اخاذی ۵۰۰ هزار دلاری در پوشش بازرس قضایی/متهم دستگیر شد

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی از دستگیری فردی خبر داد که در پوشش نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی ۵۰۰ هزار دلار سرقت کرده بود.

اخاذی ۵۰۰ هزار دلاری در پوشش بازرس قضایی/متهم دستگیر شد

به گزارش خبرنگار انتظامی همایش آموزش فناوری نانو ، در مورخه ۱۸ اسفند سال گذشته پرونده ای با عنوان جعل عناوین دولتی ، اخاذی و سرقت به شیوه مسلحانه در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.  مالباخته پس از حضور در اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خصوص سرقت مبلغ 500 هزار دلار پول به کارآگاهان گفت : به همراه فردی بنام دهقانی که خود را به عنوان نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی معرفی کرده بود ، برای دیدن قاضی پرونده اقتصادی ( مالی ) پسرم به منطقه فرمانیه رفته بودیم. این شخص به بهانه پیگیری پرونده پسرم ، درخواست مبلغ 500 هزار دلار کرده بود ؛ در مورخه 18 اسفندماه با این شخص تماس گرفته و به او اطلاع دادم که پول درخواستی وی آماده است که بلافاصله برای همان شب با من قرار ملاقات گذاشت. دهقانی پس از رؤیت و اطمینان از همراه داشتن پول ها ، به بهانه ملاقات با قاضی پرونده پسرم مرا سوار ماشین خودش کرد و به منطقه فرمانیه برد ؛ در داخل ماشین ، دهقانی مدعی شد که اول باید به دیدن قاضی پرونده برویم و به این بهانه پول را در داخل صندوق عقب ماشین گذاشت. پس از پیاده شدن از ماشین ، هنوز چند متری از ماشین دور نشده بودیم که ناگهان دهقانی در حالیکه مرا با اسلحه کمری تهدید می کرد ، به سمت ماشین برگشت و همراه پول ها از محل متواری شد.  مالباخته در خصوص نحوه آشنایی خود با شخصی که خود را به هویت «دهقانی» معرفی کرده بود به کارآگاهان گفت : حدودا یک ماه پیش فردی به نام دهقانی با گوشی تلفن همراهم تماس گرفت و خودش را بازرس و نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی در تهران معرفی کرد. در تماس تلفنی این شخص اطلاعات کاملی از پرونده پسرم در یکی از شعبات دادگاه شهر تهران ارائه کرد و همین موضوع باعث شد تا اطمینان اولیه به او پیدا نمایم و به همین علت با وی قرار ملاقات گذاشته و ایشان را به منزلم دعوت نمودم. طی چندین جلسه ملاقاتی که با همدیگر داشتیم ، این شخص با ارائه یک کارت شناسایی و همچنین تجهیزات نظامی همراه خود از جمله یک قبضه سلاح کمری ، خودش را بازرس و نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی در شهر تهران معرفی می کرد و مدعی بود که قاضی پرونده پسرم از دوستان نزدیکش است اما جهت پیگیری و رفع مشکل پسرم در دادگاه ، درخواست مبلغ 500 هزار دلار نموده است و تنها در صورت پرداخت این مبلغ ، مشکل پسرم برطرف خواهد شد و به همین علت من از طریق تعدادی از دوستان و بستگان ، این مبلغ را تهیه کردم که در روز 18 اسفندماه مورد سرقت مسلحانه توسط دهقانی قرار گرفتم. کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی با توجه به شیوه و شگرد سرقت اطمینان پیدا کردند که متهم از مجرمین سابقه دار در زمینه جعل عناوین دولتی است ؛ لذا با بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار و دیگر اقدامات پلیسی ، موفق به شناسایی اسماعیل . س ( متولد 1364 ) به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار شدند که پیش از این بارها به اتهام جعل عنوان و سوء استفاده از عناوین دولتی از جمله معرفی خود به عنوان نماینده دستگاه قضایی دستگیر و روانه زندان شده است. با شناسایی مخفیگاه «اسماعیل . س» در منطقه پونک ، این منطقه تحت مراقبت نامحسوس کارآگاهان قرار گرفت تا نهایتا در روز شنبه مورخه 19 فروردین ماه 1402 ، متهم در زمان ورود به مخفیگاهش دستگیر شد.  اسماعیل . س  در اظهارات اولیه منکر هرگونه تلاش برای اخاذی و نهایتا سرقت مسلحانه مبلغ 500 هزار دلار از مالباخته شد اما پس از مواجهه حضوری با مالباخته ، لب به اعتراف گشود و مدعی شد که پول ها را به افراد دیگری پرداخت کرده است.

با محرز شدن کذب بودن اظهارات متهم و در ادامه تحقیقات پلیسی ، کارآگاهان موفق به شناسایی منزل یکی از بستگان متهم به عنوان محل پنهان کردن مبلغ 500 هزار دلار و همچنین اسلحه کمری مورد استفاده در سرقت توسط اسماعیل در منطقه راه آهن تهران شدند که در مراجعه و بازرسی از محل، کارآگاهان در مورخه 20 فرودین ماه 1402 موفق به کشف مبلغ 500 هزار دلار و همچین اسلحه کمری غیرمجاز پنهان شده در داخل باغچه حیاط خانه شدند.  متهم که دیگر چاره ای جز اعتراف و بیان حقیقت نداشت در خصوص شیوه و شگرد شناسایی شاکی پرونده و سایر مالباختگان گفت : با مراجعه به دفاتر حقوقی سطح شهر تهران و با سوء استفاده از کارت شناسایی جعل شده و همچنین نشان دادن اسلحه کمری که آن را در یکی از شهرهای مرزی در غرب کشور تهیه کرده بودم ، خود را با اسامی مختلف محمدی ، ناصری و … ، به عنوان بازرس ویژه و یا نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی معرفی و از این طریق به اطلاعات برخی پرونده ها از جمله اطلاعات پرونده شاکی پرونده دست پیدا می کردم و… .  سرهنگ کارآگاه مرتضی نثاری ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با اعترافات بدست آمده از متهم و اقدامات پلیسی بعمل آمده توسط کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، تعداد دیگری از افراد که متهم به همین شیوه و شگرد موفق به شناسایی آنها شده و قصد داشته تا پس از مراجعت به تهران و در ملاقات با ایشان ، در چند روز آینده اقدام به اخاذی از آنها نماید ، شناسایی شده و پس از دعوت و حضور در اداره یکم پلیس آگاهی صراحتا متهم را مورد شناسایی قرار دادند . لذا با توجه به شواهد و قرائن بدست آمده و احتمال افزایش دیگر جرایم ارتکابی ، متهم با قرار قانونی صادره از سوی مقام قضایی و جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات و مالباختگان در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شده است. پایان پیام/