ایجاد معاونت حقوق عامه در دیوان عدالت اداری/ وصول 26 میلیارد تومان مطالبات بانکی گلستان در فروردین امسال

رئیس دیوان عدالت اداری از راه اندازی معاونت حقوق عامه در دیوان در اینده نزدیک خبر داد.

ایجاد معاونت حقوق عامه در دیوان عدالت اداری/ وصول 26 میلیارد تومان مطالبات بانکی گلستان در فروردین امسال

به گزارش همایش آموزش فناوری نانو از گرگان، رئیس دیوان عدالت اداری شامگاه سه شنبه در جلسه شورای قضایی استان گلستان در گرگان گفت:  با ایجاد معاونت حقوق عامه ، بخشنامه ها و دستورالعملهای صادر شده در دستگاه های اجرایی که نقض حقوق تعداد قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد، شناسایی و ابطال ان را در دیوان ، پیگیری می کند.  حجت الاسلام حکمت علی مظفری از ابلاغ قانون جدید دیوان عدالت اداری حداکثر تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: با ابلاغ این قانون، معاونت حقوق عامه در دیوان عدالت اداری ایجاد می شود. وی افزود: این معاونت در حقیقت نقش دادستان را ایفا می کند و با رصد بخشنامه ها ، دستورالعملها ، مقررات و آیین نامه هایی که مربوط به عامه جامعه هست و نقض حقوق تعداد قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد ، ابطال  آنها را از دیوان می خواهد.

حجت الاسلام حکمت علی مظفری افزود: همان کاری  هر کدام از آحاد مردم می توانستند راجع به همه بخشنامه ها و ایین نامه شکایت کنند به صورت سیستمی توسط این معاونت که به همه بخشنامه دسترسی خواهد داشت، انجام می شود.  وی افزود: اگر مردم به هر دلیلی نتوانستند یا نخواستند از این آئین نامه و دستورالعمل هایی که حقوق آنها را نقض می کند، شکایت کنند، معاونت حقوق عامه نقش نمایندگی مردم را ایفا خواهد کرد و خودش ابطال این مصوبه ها را از صحن هیئت عمومی دیوان عدالت اداری خواستار خواهد شد. رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه سخنان خود به تلاش های دیوان برای کاهش ورودی پرونده اشاره کرد و گفت: در جلسه با کارشناسان دستگاه های اجرایی از صدور بخشنامه خلاف قانون در جهت اصلاح آن بخشنامه ها به نحوی که در راستای اصلاح فرایند، افراد زیادی متضرر نشوند،  اقدام می کنیم. وصول 26 میلیارد تومان مطالبات بانکی گلستان در فروردین امسال   همچنین رئیس کل دادگستری گلستان در این جلسه گفت: با پیگیری قضایی در این استان، 26 میلیارد تومان مطالبات بانکی از  یکی از بدهکاران کلان بانکی استان وصول شد.

حیدر آسیابی افزود: با پیگیری ستاد اقتصادی مقاومتی دادگستری این استان، سال گذشته ۷۴ واحد تولیدی و صنعتی راکد و تعطیل، احیا و شرایط بازگشت به کار هزار و ۱۳ نفر، فراهم شد. وی گفت: همچنین در این مدت با ورود دادگستری استان از تعطیلی 39 واحد تولیدی و صنعتی که در آستانه تعطیلی بودند و بیکاری ۲ هزار و ۵۶ نفر جلوگیری شد. رئیس کل دادگستری گلستان، قرار گرفتن پتروشیمی استان در آستانه آغاز عملیات اجرایی را مهم ترین دستاورد دادگستری استان در حوزه توسعه استان عنوان کرد و گفت: پس از دستور ویژه رئیس قوه قضاییه در سفر به استان گلستان، بیش از 16 ماه کار و تلاش شبانه روزی انجام شد که در نتیجه آن به زودی کار اجرایی پتروشیمی آغاز می شود که رهاورد آن برای استان 40 هزار میلیارد تومان سرمایه و ایجاد دست کم 6 هزار فرصت شغلی است. رئیس کل دادگستری گلستان گفت: رسیدگی به پرونده پولشویی در یکی از موسسات هم یکی از اقدامات بزرگ دادگستری استان بود که در قالب این پرونده  ۶ هزار میلیارد تومان اموال و وجوه وجوه حاصل از این پولشویی را توقیف کردیم که در نوع خود بی نظیر است. وی افزود: مسدود شدن  ۴۰۴ چاه غیرمجاز، آزادسازی ۱۳۰ هکتار حریم و بستر رودخانه ها ، و خلع ید ۵۱۵ هکتار اراضی منابع ملی از تلاش های دادگستری استان در حوزه حفظ حقوق عامه طی سال گذشته بود. وی ادامه داد: مشکل ۲۵ ساله آب‌بندان‌های غیرمجاز در بستر رودخانه گرگانرود سال گذشته پیگیری و با تخریب ۸۴ آب‌بندان غیرمجاز ۱۰ میلیون مترمکعب به طور عادلانه در پایین‌دست تقسیم شد. به گزارش فارس، حجت الاسلام والمسلمین حکمت علی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری، ظهر امروز برای رسیدگی به درخواست های مردمی به استان سفر کرده است. ملاقات مردمی ، شرکت در شورای اداری و شورای قضائی استان و غیره از برنامه‌های رئیس دیوان عدالت اداری در سفر به گلستان است.