بیانی: جام ملت‌ها بازیکن باتجربه می‌خواهد اما ایران باید با تیم‌های بزرگ بازی کند

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: کسب موفقیت و قهرمانی در جام ملت‌های آسیا به بازیکن باتجربه نیاز دارد.

بیانی: جام ملت‌ها بازیکن باتجربه می‌خواهد اما ایران باید با تیم‌های بزرگ بازی کند

شاهرخ بیانی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی همایش آموزش فناوری نانو، درمورد ارزیابی‌اش از دیدارهای دوستانه تیم ملی مقابل بلغارستان و آنگولا، اظهار داشت: تیم ملی خوبی با حضور نفرات لیگ برتری و بازیکنان لژیونر تشکیل شده است. فقط باید قلعه‌نویی با پیاده کردن تفکراتش روی تیم، این بچه‌ها را با هم هماهنگ کند. جام ملت‌های آسیا تورنمنت سختی است. 2 شب قبل ژاپن با نتیجه 4 بر یک آلمان را در خانه خودش شکست داد. عربستان، استرالیا، کره‌جنوبی و قطر هم تدارک خوبی برای این مسابقات دارند. کل تیم‌های آسیایی پیشرفت کرده‌اند و اصلا بازی راحتی در جام ملت‌ها نداریم. هرچند بازی با بلغارستان و آنگولا شاید کیفیت خیلی بالایی نداشته باشد اما برای رسیدن به هماهنگی  به تیم کمک می‌کند. * برای رسیدن به اعتماد به نفس باید با تیم‌های خوب بازی کنیم وی ادامه داد: البته ما باید با تیم‌های خوب بازی کنیم. شاید بلغارستان اسم خوبی داشت اما فشار خاصی به ما نیاورد. برخی تیم‌ها نیز شاید اسم نداشته باشند اما به ما فشار بیاورند. اگر هم می‌خواهیم بازیکنان ما در جام ملت‌ها اعتماد به نفس بالایی داشته و خوب بازی کنند، باید با تیم‌های بزرگ بازی کنیم. الان برای تیمی مثل ژاپن بازی کردن با حریفانی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا و… عادی شده است. ما هم باید چنین شرایطی داشته باشیم. ایران نیز زمانی در آسیا حرف اول را هم از لحاظ اقتصادی و فوتبالی می‌زد. هرچند شرایط اکنون سخت شده و به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم بازی‌های تدارکاتی خوبی برگزار کنیم اما باید شرایط را برای تیم ملی فراهم کرد.

* اغراق نیست بگوییم ژاپن روزی جزء 4 تیم یا قهرمان جهان می‌شود بازیکن اسبق تیم ملی با اشاره به شرایط فعلی فوتبال ژاپن تصریح کرد: سال‌ها قبل تیم ما راحت می‌توانست ژاپن را ببرد. مثل بازی‌های آسیایی پکن که خودم در تیم ملی بودم و ژاپن را یک بر صفر بردیم. در آن زمان انیمیشن فوتبالیست‌ها تازه ساخته شده بود. آنها از بازیکن برزیلی در ترکیب خود استفاده می‌کردند اما ژاپنی‌ها برای ساختن نسل بعدی خود جوانگرایی کرده و برخی بازیکنان‌شان را به برزیل فرستادند تا دوره ببینند. من مدتی در برزیل بودم و دیدم این کشور برخی بازیکنان با استعدادش را به مدرسه فوتبال زیکو فرستاده است. این نسل کارهای تاکتیکی و تکنیکی را یاد گرفت. بی‌اغراق بگویم شاید این تیم بتواند در جام جهانی آینده به نیمه نهایی برسد. با این روند و برنامه‌ای هم که الان جلو می‌روند، قهرمانی جهان هم برای آنها دور از دسترس نیست. * قلعه‌نویی جوانگرایی را بعد از جام ملت‌ها شروع کند وی درمورد برخی انتقادات مطرح شده به میانگین سنی بالای نفرات حاضر در اردوی تیم ملی در شرایطی که قلعه‌نویی نیز اعتقاد دارد به دلیل حضور برخی بازیکنان در اردوی تیم امید و مصدومیت چهره‌هایی مثل امید نورافکن و محمد کریمی، گفت: اگر همین بازیکنانی که برخی اعتقاد دارند سن‌شان بالا رفته برای جام ملت‌های آسیا کارایی خوبی داشته باشند، می‌توانیم همچنان از آنها استفاده کنیم. هر مربی‌ای تفکراتی دارد و برخی مربیان دوست دارند از بازیکنان باتجربه استفاده کنند. جام ملت‌ها نیز بازیکن باتجربه می‌خواهد. قلعه‌نویی نیز با همین دیدگاه دوست دارد نفرات باتجربه آماده باشند زیرا کارایی‌شان بیشتر است. ما باید در آسیا به دنبال کسب جام باشیم اما اگر نتیجه خوبی گرفتیم و او نیز همچنان در تیم ملی بود، می‌تواند جوانگرایی را برای جام جهانی شروع کند. 

* باتجربه‌ها در جام ملت‌ها کارایی بیشتری دارند هافبک اسبق تیم ملی کشورمان عنوان کرد: استفاده از بازیکن جوان در جام ملت‌ها سخت است. سطح بازی‌ها در این رقابت‌ها  به هم نزدیک و همه تیم‌های مدعی دنبال کسب جام هستند. به همین دلیل بازیکن باتجربه کارایی بیشتری خواهد داشت. قلعه‌نویی هم در زمان مناسب جوانگرایی خواهد داشت اما تغییر نسل باید آرام آرام صورت بگیرد. یعنی یک بازیکن قدیمی بیرون بیاید و 2 جوان جای او بروند . نباید ناگهان دست به جوانگرایی زد. به مرور تزریق شدن جوانان به ترکیب تیم هم برای بازیکن جوان خوب است و هم باتجربه. * نباید به تعداد دستیاران قلعه‌نویی ایراد گرفت بیانی درمورد انتقادات مطرح شده نسبت به تعداد زیاد دستیاران و مشاوران فنی قلعه‌نویی در تیم ملی، اظهار داشت: هر مربی‌ای تفکری دارد. برخی مربیان علاقه‌ای به تعداد زیاد دستیاران‌شان ندارند و برخی هم مثل قلعه‌نویی ترجیح می‌دهند اعضای کادرفنی‌شان زیاد باشد تا کارها بین آنها تقسیم شود. وقتی هم در او تیم ملی حضور داشت، من، محمود فکری، ستار همدانی، ایمان عالمی و … کنارش به عنوان دستیار کار می‌کردیم. ایرادی نمی‌توان از او گرفت بلکه زمانی می‌توان ایراد گرفت که تیم نتیجه نگیرد. امیدوارم تیم ملی زودتر نتیجه بگیرد تا مشکلی نباشد.

پایان پیام/