تورم بالا حالا حالاها میهمان آمریکایی‌هاست

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: احتمالا روند پایین آوردن تورم در آمریکا سخت‌تر و طولانی‌تر از آن چیزی خواهد بود که انتظار می‌رود و طی 10 سال آینده تورم در این کشور بالا می‌ ماند.

تورم بالا حالا حالاها میهمان آمریکایی‌هاست

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل همایش آموزش فناوری نانو به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بیل اسمید، مدیرعامل سرمایه‌گذاری موسسه اسمید کپیتال، طی مصاحبه‌ای گفت: روند بالا بودن تورم در آمریکا به احتمال زیاد بسیار بیش‌تر از آن چیزی که پیش‌بینی شده است، ادامه پیدا خواهد کرد. اسمید افزود: ما فکر می‌کنیم که در روند مقابله با تورم راه سخت‌تر و طولانی‌تر نسبت به آنچه پیش‌بینی می‌شد را پیش رو داریم. درواقع این موضوع حدود 10 سال پابرجا خواهد بود. چند هفته پیش بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره در این کشور را 0.25 درصد بالا برد. مایکل بومَن، یکی از مقامات بانک مرکزی آمریکا هم هشدار داده که این بانک مجبور خواهد بود برای پایین آوردن تورم به افزایش نرخ بهره ادامه دهد.

به گفته اسمید، علی‌رغم بالا بردن نرخ بهره طی ماه‌های گذشته از سوی بانک مرکزی آمریکا، اما این بانک با توجه به شرایط جمعیتی کنونی آمریکا در کنترل تورم با دشواری‌های جدی روبه‌رو است. وی گفت: در آمریکا ما 92 میلیون نفر بین 22 تا 42 سال داریم و همه این افراد فارغ از این که بازار سهام خوب باشد یا بد، طی 10 سال آینده برای چیزهایی که نیاز دارند پول خود را خرج خواهند کرد. به همین خاطر بانک مرکزی آمریکا احتمالا با دشواری بیشتری در کنترل تورم روبه‌رو خواهد بود. پایان پیام/