توزیع 1500 پُرس غذای گرم در سنندج از محل موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری

به همت تولیت موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری یک هزار و 500 پُرس غذای گرم بین نیازمندان، گرمخانه‌ها، ستاد برفروبی، پاکبانان شهرداری، سالمندان و ایتام سنندج توزیع شد.

توزیع 1500 پُرس غذای گرم در سنندج از محل موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری

به گزارش همایش آموزش فناوری نانو از سنندج، وقف، سنت دیرینه در اسلام و اقدامی ماندگار است، از سالیان دور، افرادی که به دنبال به جای گذاشتن آثار ماندگار و همیشه جاری از خود بوده و هستند با بخشش پول یا ملک به شخص یا مؤسسه غیرانتفاعی سعی می‌کنند منافع این بخشش را به مصرف خاصی برسانند. وقف، هم صدقه است و هم نیکی، ولی در عین حال عنوانی خاص برای وقف است، خداوند در قرآن به طور کلی از خوبی‌ها و خیرات سخن گفته است و نام برخی از خوبی‌ها و خیرات را مطرح کرده است، به مال و زمین وقف شده، موقوفه گفته می‌شود و افراد واقف دارای موقوفه خواهند بود. سنت وقف از دیرباز در استان کردستان رایج است. این سنت سهم عمده‌ای در تحول ساختار فرهنگی، اجتماعی و توسعه علمی و اقتصادی استان بازی می‌کند و بسترساز تحقق اهداف دینی و مقاصد شریعت است. برخی موقوفات در کردستان مانند موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری، غیرمتصرفی بوده و تولیت آن توسط خانواده‌ها و معتمدین کسانی که اقدام به وقف کرده‌اند اداره می‌شود.  موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری یکی از شاخص‌ترین موقوفه‌های غیرمتصرفی است که در سال ۱۳۲۶ توسط شخص ماه‌رخسار خانم وقف شده است.

این موقوفه در زمینه امور خیر اقدامات زیادی انجام داده و ماهانه به بیش از ۱۵۰ نیازمند به ویژه خانواده‌های ایتام و زنان سرپرست خانوار مستمری پرداخت می‌کند. جمعه‌شب طی مراسمی متولیان این موقوفه در پنجمین مرحله توزیع بسته‌های غذایی گرم و سرد اقدام به توزیع بیش از یک هزار و 500 بسته غذای گرم در بین نیازمندان، گرمخانه‌ها، ستاد برفروبی، پاکبانان شهرداری، سالمندان و ایتام سنندج کرد.

قادر کریمی نماینده تولیت موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری در حاشیه این برنامه در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌ها در سنندج اظهار کرد: در بارش‌های اخیر شاهد تلاش جهادی نیروهای خدوم خدمات شهری شهرداری سنندج بودیم لذا متولیان موقوفه خانم ماه‌رخسار معتمدوزیری تصمیم گرفتیم یک هزار و 500 بسته غذای گرم بین این نیروها و سالمندان، ایتام و گرمخانه‌های سنندج توزیع کنیم. نماینده تولیت موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری تصریح کرد: این پنجمین مرحله توزیع بسته‌های غذای گرم و سرد در بین اقشار نیازمند در سطح استان از محل این موقوفات است.

وی اضافه کرد: براساس نیت واقفین، تلاش ما این است این بسته‌ها و کمک‌های حاصل از درآمد این موقوفات به دست نیازمندان واقعی برسد و با توجه به تداوم سرما، توزیع غذای گرم بین اقشار مردم به ویژه تلاشگران شهرداری و کارتن‌خواب‌ها و …ادامه خواهد داشت. کریمی خاطرنشان کرد: میزان موقوفات این موقوفه در سنندج بیش از ۸۳۰ هکتار است و تمام درآمد این موقوفه عام‌المنفعه و برای امور خیریه هزینه می‌شود هر چند تاکنون اقدامات خیرخواهانه زیادی در طول این سال‌ها انجام شده است. وی با عنوان اینکه موقوفه ماه‌رخسار معتمدوزیری از شاخص‌ترین موقوفات غیرمتصرفی در استان کردستان است، گفت: با تغییر اداره این موقوفه از حالت سنتی به سیستمی، سعی داریم برنامه‌ها را با بهره‌گیری از فناوری‌های روز و با محور نیت واقف جلو ببریم. نماینده تولیت موقوفات ماه‌رخسار معتمدوزیری در بخش دیگر از سخنان خود به اشتغالزایی این موقوفه برای 17 نیروی جوان، تحصیلکرده و قهرمان ورزشی اشاره کرد و گفت: یک یگان ویژه برای حراست و حفاظت از اراضی موقوفه خانم معتمدوزیری تشکیل شده و با استفاده از آن دست زمین‌خواران زیادی را کوتاه کرده‌ایم. وی اضافه کرد: بیش از 110 هکتار زمین از موقوفه خانم معتمدوزیری توسط عده‌ای زمین‌خوار تصرف شده بود که شناسایی شده و ضمن تشکیل پرونده در دادگاه، حکم علیه آنها صادر شده است.  به گفته کریمی، حمایت از موسسات ایتام زیرپوشش بهزیستی، شناسایی افراد معلول ذهنی و کسانی که مستحقق هستند، حمایت از 50 نفر طلبه، 3 ماموستا و …از اقدامات انجام شده از محل درآمدهای این موقوفه است. انتهای پیام/2330/71