سفر وزیر راه به هرمزگان و چند نکته

آن طور که اعلام شده قرار است مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی فردا شنبه 20 اسفند به هرمزگان سفر کند. در مورد این سفر و مطالبات لازم برای طرح در این سفر چند نکته ای لازم به یادآوری است.

سفر وزیر راه به هرمزگان و چند نکته

به گزارش همایش آموزش فناوری نانو از بندرعباس، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی 20 اسفند میهمان هرمزگان است. این سفر برای هرمزگانی که یک استان حمل و نقلی است و حمل و نقل هم زیر نظر کامل وزارت راه و شهرسازی است، می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد و استفاده حداکثری از این سفر برای جبران کمبودهای لازم ضروری است.

پس بر مسؤولان استان و نمایندگان واجب است تا در این سفر به مانند سفر وزیر اقتصاد به استان بی خیال نباشند و چند مطالبه اساسی را مطرح و برای رفع آنها بودجه طلب کنند.

1- راههای هرمزگان وضعیت خوبی ندارند. فشاری که بر راههای هرمزگان بدلیل موقعیت ملی این استان و وجود بنادر و صنایع وارد می شود، مانند هیچ استان دیگری نیست و استهلاک جاده ها و جان مردم در این جاده ها بسیار بیشتر از استان های دیگر است. پس دولت باید به اندازه ای که از زیرساخت های این استان منفعت می برد به فکر توسعه زیرساخت های آن برای کاستن از آلام مردم باشد. شاید یادآوری مرگ 21 نفر در طول دو هفته در جاده کهورستان – لار و 10 نفر در یک هفته در جاده بندرعباس – لنگه بتواند وزیر راه را مجاب کند که فکری برای وضعیت راههای منتهی به جنوب کنند.

2- راههای روستایی از جمله بسیاری از جاده های روستایی در بیخ گوش همین بندرعباس وضعیت خوبی ندارند. دهها آبنما در دهها جاده روستایی و حتی جاده های بین شهری هرمزگان، پل ندارند و هر بارانی در بالادست، سبب جاری شدن سیل به وسط جاده می شود و مردم گرفتار می مانند. با تقدیر از همه تلاش های گذشته در این زمینه اما ضروری است تا برای راههای شرقی و غربی هرمزگان فکری اساسی اندیشیده شود.

3- استان هرمزگان میزبان بزرگ ترین بندر ایران است و بیش از 85 درصد کل درآمد سازمان بنادر و دریانوردی از هرمزگان تأمین می شود. از وزیر راه بخواهید تا سازمان بنادر نیز به مسؤولیت های اجتماعی خود در هرمزگان عمل کند. چطور است که برای بندر امام خمینی و بندر چابهار و دیگر بنادر، پارک و جاده و … می سازد اما برای استانی که بیشترین درآمد خود را از آن دارد، عملا قدمی بر نمی دارد. این ها را با صدای رسا به وزیر بگویید و از او قول اعتبار بگیرید.

4- در حضور وزیر راه و شهرسازی فکری برای تردد دریایی به جزایر کنید. نمی شود که هر سال با تعیین نرخ جدید بلیت شناورها، تنِ جزیره نشینان بلرزد. بلیط 60 هزار تومان همین دو هفته پیش به ناگاه به 89 هزار تومان افزایش یافت و شناورداران هم از دادن یارانه به جزیره نشینان از جیب شان نالانند. حق هم دارند، باید فکری به حال فرسوده شدن این ناوگان حمل و نقل دریایی کرد.

آقای بذرپاش را در افتتاح طرح پرطمطراق آغاز سفرهای دریایی به دیدن شناورها و شناورداران ببرید تا مشکلات خود را بازگو کنند. گل و بلبل جلوه دادن مسائل استان به رفع مشکلات موجود نمی انجامد.

5- هرمزگان دور از مرکز است و ترددهای هوایی و ریلی برای آن امری واجب است. از وزارت راه بخواهید نگاه باری به حمل و نقل ریلی در جنوب کشور را تغییر دهد و برای رفاه حال مسافران قطارها فکری کند. نمی شود که برای رسیدن به کانون کشور با قطار 20 تا 25 ساعت در راه بود. در سوی دیگر ماجرا نظارت را بر شرکت های هواپیمایی برای پروازهای به جنوب کشور تشدید کنید. با هر تعطیلاتی عملا بلیت پرواز به سمت جنوب آنهم در زمستان نایاب می شود و یا باید هزینه ای گزاف پرداخت.

6- در این سفر تکلیف اراضی 150 هکتاری شمال بلوار امام حسین (ع) را روشن و بخشی از آن را به مسکن ملی اختصاص دهید. نشود که وزیر بیاید و برود و بعد مسؤولان دوباره بگویند که در این زمینه منتظر نظر نهایی وزارت راه و شهرسازی هستیم!

7- تابستان سال گذشته طرح تحقیق و تفحصی از سازمان بنادر و دریانوردی با 186 رای در مجلس به تصویب رسید. این طرح که نمایندگان هرمزگان نیز آن را امضا کرده بودند به آن دلیل از بالاترین رای نمایندگان برای انجامش برخوردار شد که نمایانگر حجم عظیم فساد و آلودگی و پنهان کاری در این سازمان در دولت پیشین بود. اکنون که وزیر راه و شهرسازی به هرمزگان می آید، از بذرپاش که اتفاقا چهره ای ضد فساد است، بخواهید تا زمینه انجام و نهایی شدن این طرح تحقیق و تفحص را فراهم کند. نمی شود که 17 ماه از تصویب طرحی در مجلس بگذرد و عده ای مانع انجام آن شوند و مصرانه به دنبال پایان دادن به این پرونده باشند. نگاه حیات خلوتی به سازمان بنادر را باید از بین برد تا مواهب آن نصیب هرمزگان و هرمزگانی نیز بشود.

8- باز ماجرای راه و راه و راه. سیریک و بشاگرد و جاسک و بندرلنگه و حتی بندرعباس در زمینه راه بین شهری و روستایی سخت مبتلای به دردهای بی شمارند. در این استان هزاران خانواده داغ تصادف های جاده ای بر سینه دارند. تکمیل پروژه کهنه دوبانده سازی مسیر پارسیان تا جاسک را قطعه به قطعه به اطلاع وزیر برسانید و مطالبه کنید تا این جاده های مرگ رخت از سر مردم این استان بر بندد.

نکته پایانی آن که قدر این هوای خوب زمستانی و سفر وزرا و مسؤولان عالی را به استان بدانید و با تمرکز بر بیان مشکلات و مصائب استان درصدد یافتن راهی برای رفع مشکلات باشید و الا چشم بر هم نزده، دوباره موسم انتخابات و چنگ انداختن ها آغاز می شود و باز فرصت حل مشکلات هرمزگان به زمان دیگری موکول خواهد شد.

مهدی خسروی پایان پیام/