قصه مقبره پدر ادبیات کودک ایران بعد از سالها فراموشی تمام شد

مدیر منطقه چهار شهرداری یزد گفت: یادمان مهدی آذر یزدی، نویسنده و بازنویس آثار کودکان در حسینیه خرم شاه یزد به بهره برداری رسید.

قصه مقبره پدر ادبیات کودک ایران بعد از سالها فراموشی تمام شد

سید ابوالفضل کشفی، شهردار منطقه چهار یزد در گفت و گو با خبرنگار فارس با بیان این‌که پس از سالها انتظار اهالی هنر و ادب، ساخت یادمان و بازپیرایی محوطه مقبره آذر یزدی از سال ۱۳۹۶ کلید خورد اما با وقفه طولانی مدت مواجه شد، اظهار کرد:این مهم بعد از بازدید استاندار و دستور ویژه شهردار مرکزی یزد در اولویت اجرایی قرار گرفت.

وی افزود: ساخت پروژه با طراحی جدید از مهرماه امسال آغاز و پیش از موعد مقرر آماده و در آستانه سالگرد تولد این نویسنده به بهره‌برداری رسید.

شهردار منطقه چهار یزد گفت: طراحی المان این مقبره برگرفته از سبک معماری ایرانی اسلامی است که برای ساخت و تکمیل آن حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات شهرداری یزد و به همت اداره عمران شهرداری منطقه چهار تامین اعتبار و اجرا شد.

کشفی تصریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه شامل کف سازی، آماده سازی محوطه، بنای یادمان، نصب سردیس، نصب سنگ قبر، دیوار نویسی سنگی، نرده و حصار محوطه اطراف، نورپردازی و مبلمان است.

وی تاکید کرد: این مقبره می تواند مأمنی برای اهالی هنر و ادب باشد تا بیش از پیش با این نویسنده خوشنام یزدی آشنا شوند.

مهدی آذریزدی (آذر خرمشاهی)، نویسنده و بازنویس آثار کودکان، سال‌ ١٣٠٠ هجری شمسی در آبادی خرمشاه یزد به دنیا آمد.

از سال ۱۳۳۵ با نوشتن « قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» کار نویسندگی خود را آغاز کرد. آذریزدی توانست با جلد سوم «قصه های خوب برای بچه های خوب» درسال ۱۳۴۵ از یونسکو لوح تقدیردریافت کند و جلد چهارم و پنجم همین کتاب ازسوی شورای کتاب کودک درسال‌های ۱۳۴۵، ۱۳۴۶ به عنوان کتاب ویژه سال شناخته شد.

آذر یزدی صبح روز پنج شنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در بیمارستان آتیه تهران در گذشت و در زادگاهش یزد به خاک سپرده شد.

پایان پیام/ب